MOSKWA SADOWA

Wpisy

 • czwartek, 15 stycznia 2015
  • Pocztówka z Borneo dla Ludwika Stommy

    Trzeba mi było jakiegoś solidnego kopa, żeby wrócić do pisania bloga. Ów kop nadszedł ze strony najmniej przeze mnie spodziewanej, bo kopiącym okazał się wielki erudyta, doskonały felietonista, człowiek, że tak sobie „pouzrpuję”, z mojej strony barykady, bo francuski republikanin polskiego rodu – czyli Stomma Ludwik.

    

   Otóż ten niestrudzony i fachowy bojownik słusznej sprawy – nie ma w moich słowach krzty ironii, są szacunek i podziw - raczył dokopać w swym najnowszym felietonie Mirosławowi Czechowi z „Wyborczej” (Polityka, „Inna rzeczywistość”). Znęca się belfer Stomma nad uczniem Czechem z wyżyn swej Pimkowatości w sposób okrutny, czyli niezmiernie durny i niesprawiedliwy.

    Stomma, przypuszczam, jest uczulony na „rusofobię”, słusznie zresztą, ale uczulenie jego powoduje, że mu się Czech z Banderą myli jak ksiądz Skorupka z księdzem Kolbe. Sprawa jest tak prosta i ewidentna, że dziwię się, iż nikt do tej pory – a raczej przed publikacją felietonu – Stommie jej nie wyjaśnił i nie wylał nań szklanki zimniej wody. Wykpiwa bowiem Stomma to, co Czech pisze (na przykład o zamierzonej likwidacji narodu ukraińskiego i pomysłach na „rekolonizację” Ukraińcami Syberii), nie wiedząc najwyraźniej, że Czech jedynie streszcza poglądy oficjalnie głoszone w Rosji, w dodatku od pomysłów tych Kreml wcale się oficjalnie nie dystansuje, puszcza oczko najwyżej, ale na świecie, bo w kraju paranoików hołubi.

    Można byłoby tę niewiedzę Stommie wybaczyć (gdyby nie obraźliwy i mentorski ton, w końcu: któż z nas jest specem od układów politycznych na Borneo?), ale, u ciężkiej cholery, dlaczego przy okazji Stomma pomija rozpętanie wojny przez Putina i zajęcie Krymu? Przez delikatność, mać?

    Stomma nad Sommą nie wierzy w „barbarzyńców”. Kawafisa bierze dosłownie. My, na tej prowincjonalnej Ukrainie, Litwie i w Polsce, słyszymy doskonale zgrzyt gąsienic rosyjskich czołgów rozjeżdżających ukraińską demokrację.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (27) Pokaż komentarze do wpisu „Pocztówka z Borneo dla Ludwika Stommy”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   moskwasadowa
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 stycznia 2015 19:14